Każdy entuzjasta klawiatur mechanicznych ma bądź wciąż szuka swojego ulubionego switcha, który zapewni najlepsze wrażenia podczas pisania. Jedną z najbardziej popularnych marek przełączników na rynku jest Gateron, który oferują one szeroką gamę przełączników liniowych, które mogą zaspokoić różne preferencje. Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania o switche tej marki.

Czym są przełączniki Gateron?

Pochodząca z Chin firma Gateron to jeden z największych producentów przełączników mechanicznych. Projektują swoje switche tak, aby zapewnić użytkownikom przyjemne i responsywne wrażenia podczas pisania.

Przełączniki mechaniczne gateron

Switche mechaniczne Gateron | gateron.co

Jak przełączniki Gateron wypadają w porównaniu do przełączników Cherry MX?

W porównaniu do przełączników Cherry MX, Gateron oferuje bardziej jednolite siły nacisku na przycisk, co przekłada się na płynniejsze i bardziej precyzyjne odczytywanie wciśniętych klawiszy. Wiele osób uważa, że Gaterony oferują również bardziej satysfakcjonujące i przyjemne wrażenia z pisania.

Innym atutem przełączników Gateron jest ich niższy poziom hałasu w porównaniu do niektórych rodzajów przełączników Cherry MX, takich jak przełączniki niebieskie i zielone. Przełączniki Gateron cieszą się również renomą jako bardziej trwałe i mniej podatne na zużycie.

Switch jak działa

Przełącznik mechaniczny Cherry MX Red | cherrymx.de

Jaka jest siła aktywacji przełączników Gateron?

Siła aktywacji przełączników Gateron różni się w zależności od konkretnego typu przełącznika. Najczęściej spotykane przełączniki liniowe Gateron mają siłę aktywacji 50g, podczas gdy przełączniki dotykowe i clicky mają większą siłę aktywacji.

Przełącznik mechaniczny do klawiatury gamingowej

Gateron Baby Raccoon Linear | gateron.co

Który przełącznik Gateron jest najlepszy do gier?

Przełączniki Gateron Red są często uważane za najlepsze do gier, ponieważ mają niską siłę aktywacji 45g i gładkie liniowe odczucia, co pozwala na szybkie i dokładne naciskanie klawiszy. Przy wyborze tego typu switcha, gracze często decydują się na wersję Gateron Red Pro, ponieważ posiada fabryczne nasmarowanie, oferując gładszą oraz cichszą pracę.

Gateron switch red

Gateron Milky Red | gateron.co

Który przełącznik Gateron jest najlepszy do pisania?

Przełączniki Gateron Brown są często uważane za najlepsze do pisania na klawiaturze, ponieważ mają wyczuwalne nierówności, które zapewniają informację zwrotną po naciśnięciu klawisza, co sprawia, że pisanie na nich jest bardziej satysfakcjonujące.

Gateron switch brown

Gateron Milky Brown | gateron.co

Jak smarować przełączniki Gateron?

Aby nasmarować przełączniki Gateron, należy zdemontować przełącznik i nałożyć cienką warstwę smaru na trzpień i obudowę. Ważne jest, aby używać wysokiej jakości smaru, który jest przeznaczony do mechanicznych przełączników klawiaturowych, aby uniknąć uszkodzenia przełącznika.

Gateron posiada w ofercie również fabrycznie nasmarowane switche, takie jak seria Gateron Ink, czy wersje Pro klasycznych kolorów switchy. Do bardzo popularnych switchy liniowych, które posiadają fabryczne nasmarowanie należą Gateron Oil King oraz Gateron Milky Yellow Pro.

Gateron switch oil king

Gateron Oil King | gateron.co

 

Jakie są różnice między przełącznikami Gateron Red, Yellow i Black?

Gateron Red

Gateron Red to jeden z najpopularniejszych przełączników na rynku ze względu na lekką siłę aktywacji i liniowe odczucia. Siła aktywacji wynosi 45 g, co sprawia, że pisanie na nim nie wymaga wysiłku i zmniejsza zmęczenie palców. Przełącznik Gateron Red charakteryzuje się płynnym skokiem klawiszy, co czyni go idealnym do gier i szybkiego pisania.

Gateron switch red

Gateron Red | gateron.co

Gateron Yellow

Gateron Yellow to kolejny popularny przełącznik wśród graczy ze względu na lekką siłę aktywacji 50g i liniowe odczucia. Jest nieco cięższy niż Gateron Red, ale nadal zapewnia płynne naciskanie klawiszy, co czyni go idealnym dla osób szybko piszących. Gateron Yellow to świetna opcja dla graczy, którzy muszą szybko dwukrotnie stukać w klawisze.

Gateron switch yellow

Gateron Yellow | gateron.co

Gateron Black

Gateron Black to cięższy przełącznik niż Gateron Red i Yellow, z siłą aktywacji 60g. Ma liniowe odczucie, ale większa waga sprawia, że jest idealny dla osób, którzy przerzucają się ze switchy tactile. Przełącznik Gateron Black jest również popularny wśród graczy, którzy preferują przełączniki o większej sile aktywacji dla lepszej precyzji.

gateron black

Gateron Black | gateron.co

Jaka jest żywotność przełączników Gateron?

Przełączniki Gateron są zaprojektowane tak, aby miały żywotność około 50 milionów naciśnięć klawiszy, co jest wartością podobną do innych wysokiej jakości mechanicznych przełączników.

Switch Gateron Milky Blue

Gateron Milky Blue - żywotność 50 milinów kliknięć | gateron.co

Jak przełączniki Gateron Ink mają się do zwykłych przełączników Gateron?

Przełączniki Gateron Ink są podobne do zwykłych przełączników Gateron pod względem konstrukcji i odczuć, ale są wstępnie nasmarowane specjalnym olejem, który zapewnia płynniejsze pisanie. Są one również zaprojektowane tak, aby były bardziej wytrzymałe i miały dłuższą żywotność w porównaniu do zwykłych przełączników Gateron.

Switch Gateron Ink Yellow

Gateron Ink Yellow | gateron.co

Czym są Gateron Milky

Główną różnicą pomiędzy standardowym przełącznikiem Gateron a przełącznikiem Gateron Milky jest zastosowany materiał obudowy. Standardowy przełącznik Gateron ma przezroczystą obudowę, która pozwala zobaczyć wewnętrzne komponenty przełącznika, podczas gdy przełącznik Gateron Milky ma nieprzezroczystą białą obudowę, która rozprasza oświetlenie LED.

Pomijając materiał obudowy, oba przełączniki są bardzo podobne pod względem specyfikacji i wydajności. Oba mają ten sam trzpień i sprężynę, co oznacza, że mają taką samą siłę aktywacji i odległość przesuwu. Jedyną różnicą jest wygląd przełącznika wynikający z materiału obudowy.

Jeśli chodzi o odczucia, niektórzy użytkownicy twierdzą, że przełącznik Gateron Milky jest nieco gładszy w porównaniu ze standardowym przełącznikiem Gateron, ale może to być subiektywne i może się różnić w zależności od osoby.

Ogólnie rzecz biorąc, główna różnica między tymi dwoma przełącznikami jest czysto estetyczna i oferują one podobną wydajność i odczucia. To, czy wolisz przezroczysty czy nieprzezroczysty wygląd obudowy przełącznika, sprowadza się do osobistych preferencji.

Gateron switch milky yellow

Jedne z najpopularniejszych switchy na rynku - Gateron Milky Yellow | gateron.co

Wniosek

Wybór najlepszego przełącznika liniowego Gateron zależy od osobistych preferencji. Jeśli jesteś graczem lub lubisz szybko pisać, przełączniki Gateron Red, Yellow Pro lub Oil King mogą być dla Ciebie idealne. Jeśli wolisz cięższe przełączniki z dotykową informacją zwrotną, przełączniki Gateron Black lub Ink Black mogą być lepiej dopasowane. Niezależnie od preferencji, przełączniki Gateron są znane z płynnego pisania na klawiaturze, co czyni je popularnym wyborem wśród entuzjastów klawiatur mechanicznych.

Miłego klikania!