Switche to jedne z najistotniejszych elementów klawiatury mechanicznej. Wpływają na feeling i wygodę użytkowania. Wybór switcha spełniającego nasze wymagania nie jest prostym zadaniem. Przyjrzymy się zatem podziałowi switchy ze względu na sposób aktywacji - poznajmy różnice między switchami optycznymi i mechanicznymi.

Switch optyczny

Przełącznik optyczny do aktywacji wykorzystuje indukcję światła. W switcha optycznym znajduje się elementy switcha mechanicznego, które blokują wiązkę światła. Po naciśnięciu przełącznika, trzpień (stem) przesuwa się w dół, wyzwalając czujnik światła na PCB i dochodzi do aktywacji.

Ze względu na użycie wiązki światła, przełączniki optyczne szybciej wysyłają sygnał niż switche mechaniczne. Dodatkowo przez brak konieczności kontaktu fizycznego, takie przełączniki są zwykle dużo bardziej wytrzymałe. Zwykłe przełączniki mechaniczne wystarczają zwykle na 50 milionów kliknięć, optyczne zaś, służyć powinny nam aż przez 100 milionów kliknięć.


Switche optyczne posiadają natomiast pewne elementy ruchome. Podobnie jak w przełączniku mechanicznym, wciskając klawisz, wciska się trzpień (stem) na sprężynie, która po odpuszczeniu nacisku, zwróci klawisz na jego prawidłowe miejsce. Różnica w odczuciu switcha mechanicznego i optycznego, jest tak niewielka ze względu na podobną budowę, że nawet osoby mające dużo obeznania z klawiaturami, mogą mieć problemy w określeniu czy switch jest mechaniczny czy optyczny. Dodatkowo zewnętrzna budowa switcha optycznego jest identyczna, jak mechanicznego.


Największą przewagą switcha optycznych nad mechanicznymi jest prędkość reakcji. W wielu grach gdzie czas między naciśnięciem przycisku a reakcją w grze jest kluczowy, najlepiej sprawdzają się switche które ten czas mogą zaoferować najkrótszy. Przełączniki optyczne oferują kilku/kilkunasto milisekundowe mniejsze opóźnienie sygnału od wciśnięcia klawisza, od switcha w pełni mechanicznego.

Zalety switchy optycznych

Ogromną zaletą switcha optycznych jest ich sposób montażu. Ze względu na swoją budowę, switcha te często nie są lutowane na stałe, a wciskane. Takie rozwiązanie umożliwia łatwą customizację klawiatury z czasem.

Switch optyczny (zdjęcie od Razer)

Switch mechaniczny

Switche mechaniczne w porównaniu do przełączników optycznych mają znacznie dłuższą historię na rynku. W porównaniu ze switchami optycznymi, mają inną metodę aktywacji. Rdzeń switcha mechanicznego (switch core), czy inaczej wyzwalacz i sprężyna, która nasunięta jest na kolumnę przełącznika (internal switch column), razem kontrolują działanie całego przełącznika po naciśnięciu. Zadziałanie przełącznika polega na styku między dwoma przewodnikami.

Zalety switchy mechanicznych

Zaletą switcha mechanicznych jest ich dostępność na rynku. Każda osoba z chęcią zakupu nowych switchy staje przed wyborem z dziesiątek dostępnych modeli na rynku. Przełączniki mechaniczne dzielimy na trzy różne grupy: liniowetactile oraz clicky. Różnica polega na odczuciu jakiego doświadczamy klikając każdy poszczególny switch. Switche liniowe charakteryzują się bardzo płynnym działaniem oraz szybkim czasem aktywacji. Switche tactile mają mały, ale wyczuwalny próg w drodze aktywacji, natomiast nadal zachowują ciche działanie. Trzecia grupa switcha: clicky, charakteryzują się bardzo wyczuwalnym progiem podczas aktywacji oraz bardzo głośnym kliknięciem.

Switch mechaniczny (zdjęcie od epomaker)

Podsumowując

Decydując się na zakup nowej klawiatury, trzeba mieć na uwadze wybór switchy. Jeśli wyborem kierują gry FPS, switche optyczne zapewnią lepszą kontrolę nad ruchem. Natomiast jeśli klawiatura ma służyć do wielozadaniowości, pracy czy gier, switche mechaniczne mogą sprawdzić się dużo lepiej. Większy wybór, lepsze ceny oraz łatwiejszy dostęp powodują, że większość osób decyduje się z tych powodów na przełączniki mechaniczne.


Po więcej informacji o typach switcha mechanicznych kliknij TUTAJ.