Czujesz, że nudzi Ci się Twoja klawiatura? Chcesz spróbować czegoś nowego pod swoimi placami? Prostą metodą na ogromną zmianę feelingu jest wymiana switchy w klawiaturze. Switchy na rynku jest w tym momencie mnóstwo i każdy z nich wyróżnia się pewnymi właściwościami. O typach switcha oraz jakie wybrać dla siebie pisaliśmy tutaj.

Różnica między Plate Mount oraz PCB Mount

Po wybraniu odpowiedniego switcha przychodzi czas na zamontowania go w swojej klawiaturze mechanicznej, a tutaj pojawia się podział. Budowę klawiatury w oparciu o montaż switchy możemy podzielić na dwa typy: Plate Mounted oraz PCB Mounted. Plate Mounted oznacza budowę w której między switchem a płytką główną (PCB) występuje Plate, który dodatkowo usztywnia konstrukcję. Switche dedykowane pod Plate Mount charakteryzują się obecnością 3 pinów. Przy budowie PCB Mount, switch bezpośrednio wmontowany jest w płytkę główną, oraz posiada 5 pinów.

3 pin vs 5 pin

3 piny vs 5 pinów | Zdjęcie: theremingoat.com

Co to jest PCB Mount?

PCB Mount oznacza switche zamontowane bezpośrednio do płyty głównej w klawiaturze. Switche dedykowane takiemu rozwiązaniu nazwane są switchami 5-pinowymi, ponieważ posiadają od spodu 5 widocznych pinów. Dwa z pinów są wykonane z metalu, który przewodzi sygnał ze switcha do płyty głównej. Dwa dodatkowe plastikowe piny po bokach zapewniają większą stabilność switcha podczas nacisku, a środkowy pin posiada w środku miejsce na sprężynę oraz stem (trzon switcha).

Dzięki takiemu ułożeniu, montaż switchy w klawiaturze jest stosunkowo prosty oraz nadaje klawiaturze lekkości. Niesie to jednak za sobą pewne minusy. Podczas pisania możemy odczuć większe odbicie, które spowodowane jest mniejszą stabilnością całej konstrukcji. PCB Mount zazwyczaj stosowany jest w mniejszych klawiaturach, ponieważ płyty główne w nich cechują się mniejszym ugięciem podczas pisania.

pcb mount

PCB Mount | Zdjęcie: banphimco.com

Co to jest Plate Mount?

Plate Mount zawdzięcza swoją nazwę dodatkowemu elementowi w klawiaturze jakim jest Plate – czyli płytka mieszcząca się nad płytą PCB. Switche które przystosowane są do montażu Plate Mount posiadają 3 piny, a więc dwa piny mniej, niż switche występujące w PCB Mount. Dwa brakujące piny, to plastikowe piny stabilizujące switcha, ponieważ funkcję stabilizacji pełni tutaj sam Plate.

Kupiłeś switche z 5 pinami a zamierasz zamontować je w klawiaturze z plate mount? Nie martw się, dwa dodatkowe plastikowe piny można spokojnie odciąć od switchy, aby nie kolidowały w montażu.

Rozwiązanie w którym switche nie są bezpośrednio przyczepione na PCB, a trzymają się na dedykowanej płytce sprawia, że klawiatura nabiera dodatkowej wagi a stabilność switchy podczas pisania mocno się poprawia. Plate Mount pojawia się najczęściej w dużo lepiej wykonanych klawiaturach, a wraz z solidniejszą konstrukcją idzie dłuższa żywotność klawiatury. Jednak ze względu na dodatkowy element w klawiaturze, często koszt mechanika jest wyższy niż rozwiązanie PCB Mount.

 

 

Ze względu na dużą popularność klawiatur z Plate Mount, zaczęto eksperymentować z płytkami wykonanymi z różnych materiałów:

  • Aluminium – najpopularniejsze rozwiązanie, bardzo powszechne w gotowych klawiaturach mechanicznych oraz często wykorzystywane w customach. Cechuje się łatwością produkcji, a co za tym idzie dużą dostępnością. Aluminium zapewnia sztywną konstrukcję.
  • Mosiądz (Brass) – sztywniejszy niż aluminium o niezwykłym wyglądzie. Oferuje głębszy, basowy dźwięk podczas pisania, jednakże z czasem, bez odpowiedniej konserwacji może dojść do zmatowania materiału.
  • Poliwęglan (Policarbonate/PC) – w porównaniu z aluminium czy poliwęglanem, zapewnia dużo bardziej elastyczną konstrukcję oraz głęboki dźwięk podczas pisania.
  • Włókno węglowe (Carbon fiber) – lekki oraz bardzo wytrzymały materiał, oferujący duży flex podczas grania oraz pisania.

 

Switche Plate mount

Podsumowując

Wymiana switchy w klawiaturze może kompletnie odmienić Twoje odczucia z pisania. Główna różnica w montażu switchy różni się w ilości pinów jakie są u spodu switcha. Jeśli Twoja klawiatura posiada gołą płytę główną, bez przeszkód zamontuj w niej switche 5-pinowe. Jednakże jeśli posiada ona dodatkową płytkę, utnij dwa plastikowe piny po bokach. Po udanej operacji wymiany switchy, możesz cieszyć się nowym feelingiem Twojej klawiatury mechanicznej, a my życzymy Ci
Miłego klikania!