Stoisz przed wyborem swojej nowej klawiatury? Nie wiesz którą wybrać? Zanim podejmiesz decyzję poznaj najważniejsze różnice między “mechanikiem” a “membraną”.

Pierwszą największą różnicą jest cena: Klawiatury mechaniczne kosztują około od pięciu do nawet kilkunastu razy więcej od standardowych membranowych klawiatur, które możemy znaleźć na przykład w szkolnej pracowni komputerowej. Jednak gdy raz zmienisz normalną klawiaturę na mechaniczną to z pewnością nigdy więcej nie sięgniesz po membranę. ”Mechaniki” cieszą się coraz większą popularnością jednak wiele osób wciąż odstrasza ich wysoka cena. Skąd się ona bierze i co na nią wpływa?

Klawiatury mechaniczne są zbudowane z wyższej jakości części w przeciwieństwie do budżetowych membranowych odpowiedników. Wykonanie każdej części oraz ich montaż w jedną kompatybilną całość wymaga poświęcenia dużo większej ilości czasu w porównaniu do zwykłej klawiatury. Zamiast pojedynczej gumowej warstwy do przełączników, klawiatura mechaniczna posiada osobne przełączniki/switche pod każdym klawiszem, które już same w sobie są skomplikowaną konstrukcją i różnią się między sobą specyfiką. Cena jest wysoka, ale końcowy produkt jest jej wart, szczególnie z uwagi na wyższą wytrzymałość i jakość wykonania. 

“Mechanik” vs “membrana” porównanie cech

W tabeli poniżej możesz zobaczyć najważniejsze różnice między tymi dwoma typami klawiatur.

Klawiatura Mechaniczna Klawiatura Membranowa
Switche Osobne switche dla każdego klawisza.  Elektromechaniczna membrana pod wszystkimi klawiszami. (zdecydowanie tańsze rozwiązanie)
Dokładność rejestrowania wciśnięć klawiszy Naciśnięcie klawisza wyzwala impuls wysyłany do płytki drukowanej, który informuje komputer, który klawisz został wciśnięty. Naciśnięcie klawisza wysyła sygnał elektryczny do membrany, która wysyła sygnał do komputera. 
Key Roll-Over  Precyzja sygnału jest zdecydowanie wyższa przez co możliwe jest zarejestrowanie wciśnięcia więcej niż jednego klawisza.  Jest możliwe zarejestrowanie tylko jednego klawisza na raz. 
Feeling Switcha przy pisaniu Wymienne switche pozwalają dopasować feeling do Twoich preferencji. Klawisze są gumowo-miękkie przy naciskaniu. 
Siła potrzebna do aktywacji switcha Siłę naciskania możesz dostosować do swoich potrzeb poprzez wymienialne przełączniki oraz ich sprężyny.  Siły nacisku w membranie nie można dostosować.
Głośność switchy Poziom głośności różni się między klawiaturami. Może być cichy jak szept, a także głośny tak, że usłyszysz go z drugiego końca pokoju. Wszystko zależy od dobranych przełączników oraz materiału wykonania keycapów, a nawet jakości rodzaju case’a, czyli obudowy klawiatury.  Stosunkowo cicha podczas pisania. 
Materiał obudowy Do wyboru: plastikowa, aluminiowa, drewniana, akrylowa. Waga klawiatury będzie się różnić w zależności od wybranej obudowy. Zazwyczaj plastikowa obudowa, niskiej jakości. Zaletą jest jej niewielka waga.
Żywotność Do 100 milionów naciśnięć klawiszy w zależności od marki przełącznika.zachowując swoją charakterystykę przez cały czas. Stosunkowo szybko się zużywa. Z biegiem czasu traci responsywność przez co nie przekazuje informacji zwrotnej o naciśnięciu klawisza. 
Czyszczenie  Keycapy możemy zdemontować za pomocą keycap pullera. Dzięki temu czyszczenie całej klawiatury jest proste i przyjemne.  Keycapy są nieprzystosowane do zamontowania przez co czyszczenie jest utrudnione.

Patrząc na powyższe zestawienie, możemy zobaczyć, że klawiatura mechaniczna daje nam możliwość pełnej modyfikacji oraz zapewnia wyższą jakość i wytrzymałość. Żywotność przełączników mechanicznych jest nieporównywalnie większa od membrany. Przy klawiaturze mechanicznej możemy wybrać alternatywę dla popularnej i zazwyczaj cechującej się niską jakością plastikowej obudowy i zmienić ją na wytrzymalsze aluminium lub drewno, dzięki czemu posłuży Ci długie lata. 

Jaka jest średnia cena klawiatury mechanicznej?

Ceny klawiatur mechanicznych wahają się od nieco ponad 100 do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych za customowy sprzęt.

Różnica w cenie jest ogromna, więc wybierając klawiaturę dla siebie pamiętaj, że wyższa cena niesie za sobą lepsza jakość wykonania, a także na przykład wyższą żywotność switchy. Wpływ na cenę mają również takie cechy jak: obecność podświetlenia RGB, hot swap (możliwość wymiany switchy bez konieczności lutowania), czy to że klawiatura będzie bezprzewodowa.

Podsumowanie

Znasz już najważniejsze różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi typami klawiatur. Teraz wybór należy do Ciebie! Bez względu na wybór jakiego dokonasz życzymy Ci:

Miłego klikania!