Jeśli dużo pracujesz przy pisaniu tekstów na komputerze i szukałeś sposobu na poprawienie swojego komfortu, mogłeś słyszeć o klawiaturach ergonomicznych.

Czy jest to dla Ciebie dobry wybór? Wszystko zależy od konkretnego przypadku!

Spróbujmy pochylić się głębiej nad tym problemem.

 

Klawiatura ergonomiczna czy normalna? Co lepsze?

Czy praca przy komputerze może być niebezpieczna dla zdrowia? Jak najbardziej! I nie chodzi wcale o uszkodzenie wzroku spowodowane wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran. Jednym z bardzo istotnych problemów, z którymi spotykają się użytkownicy przy wielogodzinnych sesjach przed ekranem są bóle kręgosłupa, ramion czy nadgarstków. Pomóc w ich rozwiązaniu może klawiatura ergonomiczna. Czy oznacza to że tradycyjne klawiatury odchodzą do lamusa? Absolutnie nie. Klawiatury ergonomiczne nie są niczym nowym na rynku, a tradycyjne sprzęty również nie tracą swoich popularności.

Klawiatury ergonomiczne są projektowane, aby pomóc użytkownikowi utrzymać prawidłowy układ ramion i nadgarstków, niwelując ich napięcie, dzięki czemu minimalizują ryzyko bólu, czy permanentnych uszkodzeń natury ortopedycznej.

Oczywiście, tak jak wszystko co dotyczy ludzkiego ciała, zależy to również od osobistych preferencji. Jeśli myślisz o zakupie klawiatury ergonomicznej i zastanawiasz się czy będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty.

Tradycyjne klawiatury to dalej dobry wybór szczególnie gdy szukasz sprzętu do użytku mieszanego i nie spędzasz codziennie kilku godzin na pisaniu.

Szybkość pisania

Jeżeli szybkość pisania jest dla Ciebie kluczowa – tradycyjna klawiatura to najlepsza opcja. Ze względu na przerwę w połowie pomiędzy klawiszami ruch po klawiaturze odbywa się nieco inaczej i cierpi na tym sprawność poruszania się po przyciskach.

Najlepsi uczestnicy zawodów szybkiego pisania używają tradycyjnych klawiatur mechanicznych.

Jeśli szukasz kompromisu pomiędzy wygodą i szybkością pisania, strzałem w dziesiątkę będzie dla Ciebie klawiatura o budowie unibody. Taki sprzęt wciąż zapewnia komfort dzięki ergonomicznemu układowi klawiszy jednak jest zbudowany na jednej bryle (w jednym casie) jak standardowa klawiatura.

Podsumowując – najszybszą opcją zawsze będzie klawiatura tradycyjna ale jeśli stawiasz bardziej na komfort rozwiązaniem będzie klawiatura unibody.

Cena

Klawiatury ergonomiczne mimo wielu aspektów przemawiających za ich wyborem stawiają wyższe wymagania co do zasobności portfela – są droższe od tradycyjnych klawiatur z tymi samymi funkcjami o około 25-50%. Ich główną zaletą  jest komfort dlatego jeśli jest on dla Ciebie kluczowy – warto zainwestować w ergonomiczną klawiaturę dobrej jakości która posłuży długie lata i odciąży Twoje stawy.

Trudności przy przesiadce z tradycyjnej klawiatury na ergonomiczną

Prawdopodobnie klawiatura mechaniczna którą zakupisz nie będzie Twoją pierwszą klawiaturą dlatego przy przesiadce na tego typu sprzęt będziesz odczuwać pewien dyskomfort.

Daj sobie czas!

Na rynku istnieją różne typy klawiatur ergonomicznych. W zależności od tego jaką wybierzesz, powrót do komfortowego pisania może zająć zarówno tydzień jak i miesiąc.

Poziom trudności

Podobnie jak w przypadku czasu – to jakiego typu klawiaturę ergonomiczną wybierzesz, definiuje jak ciężko będzie Ci się do niej przyzwyczaić. W pierwszych momentach prawdopodobnie będziesz czuć się tak jakbyś uczył się całkiem nowego layoutu. Nie przejmuj się! To normalne, że możesz na początku popełniać błędy. W dłuższym okresie przyzwyczajenie się do nowego sprzętu jest warte Twojego komfortu.

Różne typy klawiatur ergonomicznych

Istnieją dwa typy ergonomicznych klawiatur mechanicznych – Unibody i Split. Przyjrzyjmy się czym się różnią i która będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia.

Unibody

Klawiatura typu Unibody jest zdecydowanie najłatwiejsza do przyswojenia po przesiadce z tradycyjnej klawiatury mechanicznej.

Kolejną zaletą może też okazać się cena, gdyż klawiatury tego typu są zazwyczaj tańsze od klawiatur typu split.

Zgodnie z nazwą klawiatury unibody wciąż poprawiają komfort pracy dzięki ergonomicznemu rozmieszczeniu klawiszy mieszcząc się w jednej obudowie, dzięki czemu nie mają tak skomplikowanej budowy jak podzielone na 2 mniejsze obudowy klawiatury split.

Może to pomóc w zachowaniu minimalistycznego wyglądu stanowiska. Na biurku znajdzie się mniej przewodów niż w przypadku klawiatury split która potrzebuje dodatkowego połączenia dwóch osobnych modułów. Są też idealnym rozwiązaniem dla osób które szukają kompromisu pomiędzy wygodą a świetnym wyglądem na biurku

Klawiatura typu Unibody

Split

Split to drugi typ ergonomicznej klawiatury mechanicznej. Jest przeznaczona dla użytkowników którzy nie szukają półśrodków i stawiają wszystko na jedną kartę komfortu użytkowania. Klawiatura zamknięta jest w 2 osobnych częściach co pozwala na idealne ustawienie pod nadgarstkami, które nie jest możliwe przy klawiaturze typu unibody. W przypadku takiego sprzętu musimy poświęcić niestety wygląd – na biurku znajdzie się kolejny przewód bądź 2 łączące obudowy klawiatury.

Klawiatura typu Split

Podsumowując

Klawiatura ergonomiczna to najprostszy sposób na poprawienie komfortu podczas pracy na komputerze. Pozwalają na poprawienie pozycji pleców, ramion i nadgarstków oraz ograniczeniu bólu stawów.

Decydując się na ergonomię możesz zdecydować czy postawić na pełen komfort wraz z klawiaturą typu split czy wystarczy Ci klawiatura unibody niosąc ze sobą również świetny design.

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, klawiatura ergonomiczna to świetna inwestycja w Twoją wygodę.

Miłego klikania!