Switche to najważniejsze elementy klawiatury mechanicznej. To właśnie one odpowiadają za dźwięk klawiatury, responsywność oraz wygodę pisania. Jednak wbrew pozorom mimo wielu różnic, da się dość w łatwy sposób identyfikować odpowiedni switch dla siebie. Mamy nadzieję, że pomoże Ci w tym ten poradnik.

Typy switchy

Aby jak najlepiej dopasować klawiaturę do preferencji użytkownika producenci stworzyli kilka typów switchy, które dzielą się na: 

 • Linear
 • Tactile
 • Clicky.
Grafika: SteelSeries

Switche Linear 

Switche Linear wyróżniają się gładkością i płynnością odczuwalną przy naciśnięciu klawisza. W zasadzie nie odczuwalny jest także opór przy nacisku. Budowa tych przełączników pozwala na wydobycie bardzo cichego dźwięku. 

Switche Linear sprawdzą się w szczególności dla osób, którzy nie lubią odczucia naciśnięcia klawisza przy switchach tactile oraz głośnego dźwięku ze switchy clicky. Są używane bardzo często przez graczy, ponieważ niewielki nacisk potrzebny do aktywacji klawisza pozwala na większą precyzje w wysoko wymagających grach, natomiast może się to okazać nie do końca odpowiedni wybór, dla osób które szukają klawiatury wyłącznie do pisania, zwłaszcza wairanty “speed”, ponieważ przez wysoką responsywność klawiszy i potrzebną małą siłę nacisku, bardzo łatwo o błąd i przypadkowe kliknięcia. 

Oto najbardziej znane przykłady przełączników liniowych:

Switche Tactile 

Switche Tactile charaktertuzują się doskonałej responsywności kliknięcia oraz produkowaniu stosunkowo cichego, ale słyszalnego dźwięku przy każdym naciśnięciu klawisza. 

Przełączniki Tactile to świetny wybór dla użytkowników szukających kompromisu i równowagi. Model sprawdzi się zarówno przy wielogodzinnym graniu, jak i pisaniu. Dzięki cichej, ale wyraźnie odczuwalnej informacji zwrotnej przy naciśnięciu klawisza, użytkownik jest pewien wykonywanych akcji na klawiaturze. Przy każdym kilku odczuwalny jest punkt aktywacji, dzięki któremu można nauczyć się nie naciskania klawiszy do samej obudowy i tym samym uzyskać jeszcze większą szybkość w poruszaniu się po klawiaturze.

Najpopularniejsze przykłady switchy Tactile:

 • Cherry MX Brown
 • Gateron Brown
 • Gazzew Boba U4T Thocky
 • Akko Ocean Blue
 • Cherry MX Clear

Switche Clicky 

Przełączniki Clicky skupiają się w szególności na w doskonałym feedbacku oraz głośnego dźwięku przy każdym naciśnięciu klawisza. Dzięki wyraźnemu głosowi klikania, uzyskujemy precyzyjną informację zwrotną o naciśnięciu klawisza. Dlatego są najbardziej polecane do pisania na klawiaturze. Dźwięk przełączników Clicky mimo, że wyróżnia się swoją głośnością, ma wielu zwolenników, którzy czerpią ogromną satysfakcję z uzyskanego efektu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, miejsce wykorzystania przełączników clicky, ponieważ w przestrzeni publicznej mogą one okazać się problematyczne. Z uwagi na ich głośność, która może niektóre osoby rozpraszać lub denerwować. Jeśli jednak zamierzamy pracować w domu, w dedykowanej na to przestrzeni, tak, aby nie naruszać niczyjej prywatności, nic nie nie stoi na przeszkodzie by zakupić takie switche. 

Oto najpopularniejsze przełączniki typu clicky:

 • Gateron Blue
 • Cherry MX Blue
 • Kailh Box Jade
 • Razer Purple Optical

Kolory Switchy 

Podstawowa różnicą między kolorami switchy jest siła oporu jaka jest odczuwalna przy naciskaniu klawisza. Poniżej znajduje się tabela opisująca jak rozkładają się poszczególne stopnie siły oporu względem koloru:

Red Linear przełączniki z lekkim oporem.
Yellow Linear przełączniki ze średnim oporem.
Black Linear przełączniki z ciężkim oporem.
Brown Tactile przełączniki ze średnim oporem
Clear Tactile przełączniki z ciężkim oporem
Blue Clicky przełączniki ze średnim oporem
Green Clicky przełącznik z ciężkim oporem 

Podział na kolory jako pierwszy zapoczątkował producent Switchy Cherry MX to on postanowił oddzielić kolorami różnice w działaniu poszczególnych wariantów. 

Inni producenci zaczęli stosować te same oznaczenia kolorystyczne, aby klient od razu mógł skojarzyć konkretny kolor z jego cechami. Warto jednak zaznaczyć, że część producentów wychodzi z utartego schematu i oznacza swoje switche innymi kolorami np. Razer, dlatego tak ważne jest by przed zakupem dokładnie przeczytać charakterystykę danego przełącznika.

Podsumowanie

Istnieje kilka głównych różnic pomiędzy switchami linear, tactile oraz clicky. Wybierając switche należy kierować się własnymi preferencjami, dotyczącymi głównie siły oporu nacisku oraz jego głośności. Aby dopasować switche idealnie dla siebie potrzeba sporo czasu i cierpliwość. Warto pamiętać, by nie zniechęcać się w poszukiwaniach, nawet jeśli do swojej klawiatury wybierzemy początkowo złe przełączniki. Powinno się przetestować ich jak najwięcej, aby ostatecznie wybrać te idealne!

Jeśli szukasz switchy do swojej klawiatury, zapraszamy do zakładki Switche w naszym sklepie (klik)!

Miłego klikania!