Posiadasz już klawiaturę mechaniczną ale czujesz pewien niedosyt w kwestii jej brzmienia. Może właśnie to idealna pora na lekkie modyfikacje! Sposobów na polepszenie dźwięku czy feelingu swojej klawiatury mechanicznej jest wiele, ale do każdego z nich przyda Ci się kilka niezbędnych narzędzi czy akcesoriów. W wiele z nich wystarczy zaopatrzyć się raz i starczą na dobre lata przerabiania klawiatur!

Podkładka na biurko

Najprostszy sposób na poprawienie feelingu swojego stanowiska komputerowego to zastosowanie dużej podkładki na biurko. Podkładka która swoją powierzchnią obejmie klawiaturę oraz myszkę, będzie miała kilka znaczących plusów. Po pierwsze mocno poprawi dźwięk Twojej klawiatury. Dzięki miękkiemu materiałowi wykonania, mocno redukuje wibracje dochodzące z Twojej klawiatury mechanicznej na biurku, mocno ją wygłuszając. Dodatkowo, stosując podkładkę XXL, zyskasz naprawdę dużo miejsca na swobodne ruchy myszką. 

Nie dość, że wybór dobrej podkładki poprawi Twoją przyjemność z pisania na klawiaturze, to może poprawić swobodę oraz pewność podczas gry czy pracy. O tym jak wybrać odpowiednią dla siebie podkładkę na biurko pisaliśmy tutaj.

Podkładka na biurko

Zestaw śrubokrętów

Najważniejsze akcesorium podczas rozkręcania właściwie czegokolwiek to dobry zestaw śrubokrętów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są uniwersalne zestawy składające się z jednego śrubokrętu “uniwersalnego” oraz wymiennych precyzyjnych końcówek. Kupując jeden uniwersalny zestaw, bez problemu rozkręcisz nie tylko klawiaturę, ale także wiele innych urządzeń. Najważniejszą kwestią przy wyborze zestawu śrubokrętów jest to, aby miały magnetyczne końcówki. Dzięki temu nie zgubisz tak łatwo wszystkich małych śrubek które znajdziesz podczas rozkręcania klawiatury oraz dużo łatwiej wyciągniesz je z trudno dostępnych miejsc.

Zestaw śrubokrętów do klawiatury

Keycap puller

Jest to małe proste narzędzie to ściągania nakładek (keycapów) z klawiatury. W świecie klawiatur mechanicznych istnieją dwa rodzaje keycap pullerów: małe plastikowe, czasem dołączane wraz z klawiaturą czy zestawem keycapów oraz “drutowe” czyli z dużym ramieniem wykonanym z alumium. Unikaj używania podstawowego plastikowego keycap pullera. Nim nie dość, że wyciąganie nakładek wcale nie jest wygodne, to możesz łatwo zarysować swoje keycapy, a tego na pewno byś nie chciał. 

Znacząco lepszym rozwiązaniem jest keycap puller z aluminiowymi ramionami. Wyciąganie nakładek jest dużo szybsze, wygodniejsze oraz nie ma możliwości zarysowania keycapa. 

Keycap puller

Switch puller

Jednym z największych plusów customowych klawiatur mechanicznych, jest możliwość wymiany switchy, czyli przełączników odpowiedzialnych za ruch klawiszem. Zmiana switchy może kompletnie odmienić kulturę pracy na klawiaturze, a jest z czego wybierać, ponieważ rynek prezentuje nam dziesiątki różnych switchy. Wymiana switchy może być bardzo prosta, o ile klawiatura posiada tzw. hot-swap’a, czyli możliwość wyciągnięcia przełączników bez potrzeby rozlutowania oraz lutowania nowych switchy. Dzięki hot-swap’owi do ściągnięcia switchy wystarczy Ci switch puller. Switch pullerem wystarczy, że złapiesz switch od boku, zaciskając dwie zapadki i pociągniesz do góry. Przy takim działaniu trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić przełącznika, ponieważ niektóre bardzo ciasno siedzą w obudowie i będzie trzeba użyć trochę siły. Bardzo łatwo w tym momencie o wygięcie pinów od spodu switcha, a więc rób to z rozwagą.

Switch puller

Switch opener

Dla tych, którzy chcą wejść poziom wyżej w ulepszanie swojej klawiatury, największą różnicę zrobi smarowanie switchy. Całkowicie odmieni to uczucie podczas pisania czy grania, ponieważ każde naciśnięcie klawisza będzie gładsze oraz switche będą brzmiały dużo ciszej.

Pierwszym krokiem w smarowaniu switchy będzie ich otwarcie, a do tego właśnie służy switch opener. Dzięki niemu, bez problemu odtworzysz każdy switch po czym będziesz go mógł rozłożyć na części. Przy wyborze odpowiedniego switch opener’a  sprawdź jakiego typu jest Twój przełącznik, ponieważ istnieją switche z budową Cherry MX i Kailh BOX. W ofercie posiadamy bardzo kompaktowy switch opener, który otworzy switche i MX i BOX.

Switch opener

Smar oraz pędzelki

Do nasmarowania switchy potrzebny jest również odpowiedni smar. Do najbardziej popularnych smarów należy Krytox 205g0, który sprawdza się świetnie do przełączników liniowych oraz tactile. Pędzle do smarowania polecamy o jak najwęższej końcówce, np w rozmiarze 00.

Smar do klawiatury

Steam holder

Przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać szyjkę przełącznika podczas smarowania jej. Dzięki niemu nie pobrudzisz sobie placów i precyzyjniej wykonasz smarowanie.

Stem holder

Pinceta

Pinceta zalecana jest do składania switchy z powrotem w całość. Dzięki niej bez problemu założysz sprężynę na podstawę przełącznika. 

Pinceta do klawiatury

Podsumowując

Customowanie klawiatury to bardzo przyjemna czynność. Kilkoma prostymi sposobami możesz całkowicie odmienić odczucia z używania swojej klawiatury mechanicznej. Jednakże nie wszystko da się zrobić bez użycia odpowiednich narzędzi. Z wymienionymi wyżej akcesoriami, dasz sobie radę z podstawowymi przeróbkami czy ulepszeniami, a efekt będzie ogromny. Mamy nadzieję, że dzięki temu wkręcisz się w świat customowych klawiatur i będzie Ci się miło pisało!