Idealna podkładka na biurko

Wybór nowej podkładki pod myszkę nie wydaje się sprawić żadnych problemów. A jednak, podczas szukania dla siebie nowej podkładki, zaczynają pojawiać się różne możliwości, a wraz z nimi nowe pytania na które trzeba sobie odpowiedzieć.

W porównaniu z myszkami i klawiaturami, które różnią się między sobą wyglądem, głośno mówi się o różnicach w sensorach, przełącznikach czy jakości wykonania, co sprawia, że szybciej możesz wybrać sprzęt odpowiedni dla siebie, tak podkładki mogą sprawić parę problemów podczas wyboru.

Jaką podkładkę pod myszkę wybrać? Jaki rozmiar podkładki wybrać? Jaka jest różnica między speed a control? Na te pytania pomożemy uzyskać Ci odpowiedź, abyś wybrał podkładkę pod myszkę najbardziej przystosowaną dla Ciebie!

Podkładka po mysz xxl

Jakie są rozmiary podkładek pod myszkę?

Rozmiar podkładki

Wymiary

Mała

260 mm x 215mm

Średnia

350mm x 270mm

Duża

450mm x 400mm

XXL

900mm x 400mm

 

Rozmiary podkładek mogą różnić się między sobą, w zależności od producenta, jednakże zawsze będą podzielone na cztery rozmiary: mała, średnia, duża, xxl oraz będą operowały w rozmiarach zbliżonych do tych w tabeli powyżej.

Mała podkładka pod myszkę

Małe podkładki na biurko nie są rozwiązaniem polecanym dla graczy. Podczas gry, bardzo ważnym aspektem jest, aby mieć odpowiednio dużo miejsca na ruch myszką. Podkładka w rozmiarze S (Small) sprawia jednak, że możliwości ruchu są jednak mocno ograniczone, co powoduje potrzebę zwiększenia DPI w myszce. Nie jest to preferowane rozwiązanie dla osób skupiających się na celności podczas rozgrywki. Rozmiar małej podkładki jest w okolicach 206 mm x 215 mm.

Średnia podkładka pod myszkę

Średni rozmiar, duże możliwości. Rozmiar średniej podkładki wynosi zazwyczaj 350 mm x 270 mm, a więc jest to znacznie większy rozmiar od rozmiaru Małego, za to pod ręką jest to odczuwalnie więcej miejsca. Podkładka w rozmiarze M (Medium) oferuje wystarczająco dużo miejsca dla osób preferujących większe DPI oraz posiadających ograniczoną przestrzeń na biurku.

Duża podkładka pod myszkę

Masz miejsce na podkładkę i grasz na niskim DPI? Podkładka w rozmiarze 450 mm x 400 mm to powinno być dla Ciebie minimum. Podkładka pod myszkę w rozmiarze L (Large) oferuje dużo miejsca na ruchy myszką, a więc pozwala na stosowanie mniejszego DPI.

Podkładka pod myszkę XXL

Super duże podkładki pod myszkę, zwane najczęściej XXL bądź Extended, oferują dwa razy więcej miejsca niż podkładki L. Rozmiar takiej podkładki wynosi 900 mm x 400 mm, a więc oprócz myszki, mieści też na sobie klawiaturę! Takie rozwiązanie sprawia, że masz wystarczająco miejsca na duże ruchy myszką, jak i również wyciszysz swoją klawiaturę, która zamiast bezpośrednio na biurku, mocno tłumi dźwięki na podkładce.

podkładka pod mysz gamingowa

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru podkładki pod mysz?

Największym wyznacznikiem wielkości podkładki jest wielkość dostępnego na nią miejsca, za to podczas wyboru należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka rzeczy, takich jak DPI myszki, wykonanie podkładki z miękkiego czy twardego materiału czy grubość.

DPI ma znacznie

Hasło DPI zostało już poruszone tym artykule niejednokrotnie, ale dlaczego ma ono takie znacznie? DPI (ang. Dots Per Inch)  jest jednostką która określa odległość, jaką może pokonać kursor myszy na ekranie po przesunięciu o jeden cal (2,54 cm).

Im niższe ustawienie DPI w myszce mamy zapisane, tym większy ruch myszką trzeba wykonać po podkładce aby kursor przesunął się odpowiednią odległość. Niskie DPI preferowane jest w grach FPS, ponieważ takie ustawienie może pomóc w dokładnym nacelowaniu na punkt. Dla osób używających niskiego DPI polecane są podkładki większych rozmiarów: L bądź XXL, ponieważ zapewniają odpowiednią ilość miejsca na swobodne przemieszczanie myszki po całej powierzchni. 

Wysokie DPI sprawia, że mały ruch myszką powoduje duże przesunięcie kursora na ekranie. Nie jest to rozwiązanie idealne do gier w których liczy się precyzja, jednakże do pracy czy użytku domowego w zupełności wystarcza. Do takiego użytku wystarczają podkładki mniejsze: S oraz M.

Różnica między Control a Speed

Materiał z jakiego wykonane są podkładki to również temat którego nie należy pomijać, a do wyboru dostępne są aż dwie główne grupy: podkładki miękkie i twarde.

Miękkie podkładki wykonane są z przyjemnego w dotyku, miękkiego materiału. Materiał zapewnia dobre śledzenie kursora w myszce, które może być przydatne podczas gry. Dodatkowym plusem podkładek miękkich w rozmiarze XXL jest dodatkowe wygłuszenie dla klawiatury

Miękkie podkładki dzieli na dwa typy:

  • control – charakteryzują się nierówną powierzchnią, która stawiając większy opór zwiększa precyzję ruchów, kosztem prędkości
  • speed – w przeciwieństwie do control, powierzchnia jest idealnie gładka, zapewniając dobry ślizg, lecz z mniejszą precyzją

Twarde podkładki wykonane są często z sztywniejszych materiałów takich jak plastik metal czy szkło. Te oferują największą prędkość dla myszki, kosztem precyzji. Niestety sztywniejsza powierzchnia podkładki sprawia, że szybciej wycierają się ślizgacze w myszkach.

duża podkładka pod myszkę

Jaką podkładkę wybrać?

Podkładkę pod myszkę powinno wybrać się pod swoje indywidualne potrzebny. Zaczynając od rozmiaru, dobierz odpowiednią wielkość podkładki. Jeżeli aktualna przestrzeń Ci nie odpowiada, uważasz, że masz za małą podkładkę dla siebie, spróbuj uporządkować swoje biurko, klawiaturę bardziej przesunąć w lewo, może wymienić klawiaturę na coś mniejszego? Jeśli trzymasz na biurku komputer, połóż go pod biurkiem, a zwolnione miejsce przeznacz na większą podkładkę. Zazwyczaj większe podkładki na biurko dają więcej możliwości i nie ograniczają podczas szybkich reakcji ręką podczas gier. Również do gier przodują podkładki miękkie, ze względu na znacznie większą kontrolę nad kursorem oraz żywotność ślizgaczy w myszce, czy wygłuszenie klawiatury i myszki podkładką XXL. Jeśli decydujesz się na zmianę podkładki, wpadnij tutaj i wybierz idealną podkładkę dla siebie! 

Miłego klikania!