Nauka szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze to długotrwały i żmudny. Początki bywają bardzo trudne i łatwo poddać się zniechęceniu. Na szczęście jest wiele metod które pozwolą na szybki wzrost prędkości pisanych znaków. Więc co zrobić aby nauczyć się pisać szybko na klawiaturze?

Jak sprawdzić swoje umiejętności szybkiego pisania?

Na samym początku przygody z szybkim pisaniem na klawiaturze, zacznij od testów swoich umiejętności. Możesz wykorzystać do tego 2 narzędzia: test prędkości pisania pełnych zdań czy tekstów przeprowadzisz np. tu: szybkiepisanienaklawiaturze.pl. Drugą dobrą metodą jest pisanie przypadkowo generowanych słów - tego typu test możesz zrobić na przykład przy użyciu 10fastfingers. Jedna i druga strona pokaże Ci ile słów potrafisz napisać w ciągu minuty, a także Twoją dokładność w pisaniu. Na podstawie tych danych otrzymasz informację zwrotną na jakim poziomie zaawansowania jesteś.

Jak zacząć pisać szybciej na klawiaturze?

Nie patrz się na klawiaturę! Zmuszanie się do nieodrywania wzroku od pisanego tekstu, nawet kiedy popełnisz błąd w pisaniu, znacząco poprawi Twoją pewność poruszania się po klawiaturze.

Używaj wszystkich palców! Naucz się poprawnego ułozenia palców ma klawiaturze i przestrzegaj to. Zalecane ułożenie pozwoli Ci przyspieszyć znacząco wprowadzenie kolejnych liter i mimo iż początek jest dość trudny to dłonie szybko przyzwyczają się do nowego ułożenia.

Zwolnij! Jeśli Twój wynik testów na dokładność (accuracy) był poniżej 90%, powinna być to pierwsza rzecz nad którą musisz popracować. Prędkość pisania nie jest aż tak ważna w momencie, kiedy popełniasz dużo błędów. Skup się na początku na dokładności w pisaniu i popełnianiu jak najmniejszej ilości błędów. Już sama poprawa w tym aspekcie dokładniejszego używania wszystkich 10 palców spowoduje, że Twoja prędkość pisania znacząco wzrośnie, ponieważ nie będziesz tracić czasu na usuwaniu źle wpisanych znaków.

Przyspiesz! Po zredukowaniu ilości błędów, czas skupić się na ilości słów którą potrafisz napisać w ciągu minuty. Najbardziej oczywistą metodą na to jest ćwiczenie. W internecie pełno jest stron które w tym pomagają. Oto niektóre z nich:

Ćwicz kiedy możesz, czy to rano po wstaniu na rozbudzenie się przy kawie, w szkole, w pracy czy w domu kiedy skończysz swoje obowiązki. Dzienny trening pisania nie musi być długi, a nawet nie powinien. Dziennie 15-30 min ćwiczeń prędkości pisania sprawią, że już po kilku lekcjach zauważysz u siebie znaczną poprawę.


Porawny układ palców na klawiaturze. Obrazek: Wikipedia

Skróty klawiszowe

Bardzo ważnym aspektem szybszego opanowania klawiatury jest używanie jej jak najczęściej. W wielu momentach nie musisz odrywać ręki od klawiatury, żeby sięgnąć po myszkę, ponieważ istnieje wiele skrótów klawiszowych, które znacznie przyśpieszają pracę na komputerze oraz pomagają zachować flow. Do najpopularniejszych skrótów które bardzo ułatwiają życie:

Edycja tekstu:

 • ctrl + c = kopiowanie
 • ctrl + v = wklejanie
 • ctrl + x = wycinanie
 • ctrl + z = cofanie
 • ctrl + "strzałka kierunkowa" = pominięcie wyrazu
 • ctrl + backspace = usunięcie całego słowa za kursorem
 • ctrl + delete = usunięcie całego słowa przed kursorem
 • shift + "strzałka kierunkowa" = zaznaczenie litery
 • crtl + shift + "strzałka kierunkowa" = zaznaczenie całego słowa

Surfowanie po systemie:

 • Win = po wciśnięciu przycisku win, uzyskujesz możliwość szybkiego wyszukania pliku lub programu
 • Win + e = szybki dostęp
 • alt + tab = przełączanie między otwartymi programami
 • ctrl + t = nowa karta w przeglądarce
 • ctrl + n = nowe okno w przeglądarce
 • ctrl + shift + n = nowego okno incognito
 • ctrl + p = drukowanie

Wprowadzenie do pisania skrótów klawiszowych sprawi, że nie będziesz musiał podnosić jednej ręki z klawiatury na myszkę. Takie działanie z czasem zbuduje u Ciebie większą pewność korzystania z klawiatury oraz przyśpieszy prędkość pisani.

Pisz, pisz, pisz...

Podsumowując, jeśli chcesz pisać szybciej, pisz więcej. Regularnie odwiedzaj strony do testowania prędkości pisania, a twoja prędkość pisania na klawiaturze znacząco się poprawi. Jeśli zastosujesz się do opisanych metod jak używanie skrótów klawiszowych gdzie tylko to możliwe oraz nie będziesz patrzył się na klawiaturę, a zaczniesz ufać pamięci mięśni, efekt szybszego pisania przyjdzie zauważalnie szybciej.