To kolejne pytanie, które pojawi się kiedy staniesz przed wyborem klawiatury mechanicznej. Poniżej znajduje się przewodnik po najpopularniejszych dostępnych na rynku rozmiarach klawiatur. Na wybór idealnego dla Ciebie zestawu składa się wiele czynników. Część z nich opisaliśmy w poprzednim wpisie na blogu (klik). Jednak jednym z najważniejszych kryteriów, aby najlepiej dobrać klawiaturę do swoich potrzeb i wymagań jest jej rozmiar.

Oto najważniejsze różnice, dzięki którym zdecydujesz, która klawiatura będzie idealna właśnie dla Ciebie. 

Najbardziej popularnymi rozmiarami klawiatur jest: Full Sized (100%, 104-klawiszy), Tenkeyless (80%, 87-klawiszy) oraz Mini (65%, 68-klawiszy). Jednak to nie wszystkie możliwe warianty. Podstawowe różnice między możliwymi rozmiarami ukazują poniższe grafiki. 

Keychron C2 | Klawiatura 100% | Full Size

Keychron K4 | Klawiatura 96% | Compact Full Size

Keychron K1 | Klawiatura 80% | TKL (Tenkeyless)

Keychron K2 | Klawiautra 75% | Compact TKL

Keychron K6 | Klawiatura 65% | Compact

Keychron K12 | Klawiatura 60% | Mini

Zdjęcia: Keychron.com

 

Klawiatura Full Sized 100% 

To jeden z najczęściej spotykanych rozmiarów. Jest uniwersalny i posiada wszystkie funkcje. Najlepiej sprawdzi się dla osób pracujących z dużymi ilościami danych, prace z nimi szczególnie ułatwia panel numeryczny znajdujący się z prawej strony. Przy wyborze takiej klawiatury należy pamiętać o jej wielkości, z pewnością będziesz musiał, przeznaczyć na nią sporo wolnej przestrzeni na Twoim biurku. Ze względu na wykorzystanie większej ilości części, musimy liczyć się z wyższą ceną. 

Klawiatura 96%

Ten rodzaj klawiatury jest kompaktową wersją klawiatury Full Sized. Konstruktorzy zaoszczędzili miejsca i zapełnili wolne przestrzenie. Zadbali także o poprawę funkcjonalności, zmniejszając mniej używane klawisze na rzecz tych bardziej wykorzystywanych. Jeśli zdecydujesz się na wybór klawiatury Compact Full Sized, musisz liczyć się z tym, że są one ciężko dostępne na rynku. 

Klawiatura 80% TKL

Ten układ klawiszy jest często spotykany w klawiaturach dedykowanym graczom. Aby zwiększyć wygodę użytkowania oraz jej kompaktowość usunięto klawiaturę numeryczną. W ten sposób uzyskano jeden z najbardziej funkcjonalnych wariantów, który sprawdzi się szczególnie dla graczy. Można ją opisać dwoma słowami: wygodna i kompaktowa w użyciu!

Klawiatura 75%

Jeśli korzystasz z laptopa to bez problemu przesiądziesz się na ten rozmiar klawiatury, ponieważ układ klawiszy jest bardzo zbliżony w obu przypadkach. Podobnie jak w klawiaturze TKL została usunięta klawiatura numeryczna, jednak nie zatrzymano się tylko na tym. Usunięto także niektóre klawisze nawigacyjne oraz zadbano o zachowanie, a także usprawnienie działalności klawiszy funkcyjnych oraz klawiszy F. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rozmiarów, dlatego sprawdzi się zarówno dla graczy, jak i zwykłych użytkowników. 

Klawiatura 65% 

Jak sama nazwa wskazuje jest to najbardziej kompaktowy rozmiar klawiatury. Usunięte zostały klawisze funkcyjne F oraz jak w poprzednich wariantach – klawiatura numeryczna. Niektóre z funkcji klawiszy funkcyjnych zostały przekształcone w kombinacje klawiszy. Zachowano najczęściej używane klawisze oraz klawisze kierunkowe, co pozwala na dużą funkcjonalność w tak małej konstrukcji. Dzięki temu ta klawiatura sprawdzi się zarówno do pisania, jak i do grania. 

Klawiatura 60%

Klawiatura mini to idealne rozwiązanie dla osób zainteresowanych długim pisaniem, ponieważ najlepiej sprawdzi się przy edycji tekstów. Ten rozmiar został pozbawiony klawiatury numerycznej, klawiszy funkcyjnych oraz klawiszy kierunkowych. Funkcje tych klawiszy odgrywają wgrane konfiguracje, makra i skróty klawiaturowe jako odpowiedniki konkretnych klawiszy dostępnych na klawiaturze. Dzięki jej małej wielkości, nie musisz przejmować sie wygospodarowaniem miejsca na Twoim stanowisku. Jednak należy zaznaczyć, że przez okrojoną ilość klawiszy niektóre zadania (np. praca z bazą danych) mogą być na niej mniej komfortowe do wykonywania. Dlatego nasuwa się pytanie, czy nie za mała? Tutaj decyzja należy do Ciebie, ponieważ wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Warto zaznaczyć, że dzięki jej wielkości możemy liczyć się ze zdecydowanie mniejszą ceną  

Zebraliśmy najważniejsze informacje w tabeli poniżej:

Rozmiar Ilość klawiszy  Klawiatura numeryczna Klawisze funkcyjne Klawisze kierunkowe
100% 104
96% 103-104
80% 87
75% 80-84
65% 66-69 Skróty klawiszy
60% 58-65 Skróty klawiszy Skróty klawiszy

Podsumowanie

Znasz już wszystkie rozmiary klawiatur mechanicznych. Teraz wybór należy do Ciebie!
Zerknij do naszego sklepu i wybierz klawiaturę, która spełni Twoje potrzeby! 

Miłego klikania!